1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
przelot złożony

Fascynujące kultury świata

koran
Poznawanie nowych kultur to wielka przyjemność
Fot. Hellmy

Większość z nas od lat jeździ w podobne miejsca. Bo tak naprawdę czym różnią się od siebie największe stolice europejskie? Być może inny jest w nich język urzędowy i co innego podaje się w restauracjach jako lokalny przysmak. Ale poza tym wszystko staje się do siebie coraz bardziej podobne. Nie bez powodu przecież określa się naszą kulturę jako europejską. Jeśli mamy ochotę wybrać się gdzieś, gdzie będziemy mogli poznać zupełnie innych ludzi i zupełnie inne zwyczaje, musimy wybrać się poza Europę. Oczywiście już na wstępie warto wyjaśnić sobie jedną rzecz: obcej kultury raczej nie poznamy odpoczywając w kurorcie turystycznym.


Zacznijmy od Ameryki. Nie umniejszając oczywiście roli USA w rozwoju świata, ciężko byłoby przyznać, że jego kultura jest fascynująca. Oczywiście istnieją wyjątki. Na obszarze Wielkiej Kotliny Amerykańskiej rozwijała się do XIII wieku kultura Indian Anasazi. Do dzisiaj na tamtych terenach pozostały niezwykłe budowle wzniesione przez to plemię. Dla przykładu w Mesa Verde w Kolorado czy w Chaco Canyon w Nowym Meksyku możemy obejrzeć całe skalne miasta. Słynne jest zwłaszcza Pueblo Bonito. Co ciekawe, według badaczy Anasazi mogli być kanibalami.

chichen
Chichen Itza
Fot. kyle simourd

Kierując się dalej na południe znajdziemy się w Meksyku. Tutaj koniecznie musimy zapoznać się z kulturą Majów i Azteków. Co prawda pozostały po niej tylko zabytki, ale i tak grzechem byłoby je ominąć. Jednym z najważniejszych kompleksów prekolumbijskich jest Chichén Itzá. To miasto zlokalizowane jest na półwyspie Jukatan i ocenia się, że powstało ok. V wieku naszej ery. W 2007 uznano je za jeden z nowych cudów świata. Cywilizacja Majów była wysoko rozwinięta. Byli doskonałymi matematykami i astronomami, stworzyli słynny kalendarz Majów. Ich pismo hieroglificzne jest niezwykle skomplikowane, a w dodatku do dziś przetrwało tylko kilka ksiąg.

Przejdźmy dalej, do Afryki. Tutaj zetknąć się możemy z dwoma rodzajami kultur: arabską i afrykańską. Rytm życia w tej pierwszej jest bardzo silnie związany z religią. Wielu Europejczyków wciąż uważa Arabów za fanatyków religijnych. Cóż... niestety nie zawsze są to stereotypy. Na pewno jednak warto zwiedzić meczety. Wiele z nich to naprawdę monumentalne świątynie i perełki architektoniczne. Chociaż kultura islamska znacznie różni się od europejskiej, to z łatwością daje się zauważyć, że Turcja, Tunezja czy Egipt stają się coraz bardziej zeuropeizowane.

masajowie
Masajowie
Fot. The Communist's Daughter


Ale Afryka to przecież także tereny położone dalej na południe. Na przykład w Kenii możemy poznać zwyczaje Masajów, z których wielu wciąż prowadzi koczowniczy tryb życia. Nawet jeśli budują domy, to zwykle są one prowizorycznymi konstrukcjami, które będą im służyć tylko przez pewien czas. Masajowie słyną ze swoich czerwonych strojów, a także śpiewów i charakterystycznych tańców. Często noszą w uszach specyficzne ozdoby, które mają za zadanie rozciągnięcie małżowiny.

Azja to kolejny przystanek na naszej drodze. Zacząć możemy od kultur geograficznie najbliższych Europie. Mongolia to kraina Nomadów, kraj o niezwykle niskiej gęstości zaludnienia (1,75 osób/km² ). Słynie z niezwykle malowniczych, pustych stepów – nic nie może się równać z galopem na końskim grzbiecie w takiej okolicy. Jeśli nam się poszczęści, możemy spędzić trochę czasu z tubylcami. Mieszkańcy Mongolii słyną z gościnności, dlatego być może zaproszą nas nawet do swoich jurt? Mongołowie również są bardzo otwarci.

mongolia1
Mongolskie stepy
Fot. MAZZALIARMADI.IT

Właściwie wszystkie kraje Azji zachwycają niezwykłym bogactwem kulturowym, jednak na pewno warto zatrzymać się choć na trochę w Tybecie. Jego atrakcyjność jest silnie związana z buddyzmem – w końcu to właśnie z Tybetu wywodzą się słynni mnisi. Dziś w kraju zostało już niewiele klasztorów, ale niegdyś było ich tysiące. Spowodowane jest to represjami, jakich doznają mnisi ze strony chińskich władz. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na mandale (mistyczne symbole) czy maski wykonywane przez mnichów, a także thanki, czyli obrazy przedstawiające sceny szczególnie ważne dla buddystów. A sama wizyta w klasztorze? Niezapomniane przeżycie!

Została jeszcze Japonia, kraj zupełnie niezrozumiały dla przeciętnego Europejczyka. Jest to spowodowane głównie tym, że przez wieki Japończycy żyli w zupełnej izolacji od naszego kontynentu, ale również od reszty kontynentu azjatyckiego. Japonia jest pełna kontrastów. Z jednej strony mamy więc fascynujące zwyczaje takie jak origami, drzewka bonsai, ceremonię picia herbaty... To jedna twarz Japonii, ta związana ściśle z dziedzictwem samurajów i gejsz. W tym wszystkim trudno umiejscowić inne powszechne zjawiska japońskie, jak karōshi (śmierć z przepracowania) czy totalnie zwariowane teleturnieje, których założeń nie sposób pojąć. Ale Japonia to również wyśmienita kuchnia i ciekawe święta. Nie bez powodu tak wiele osób marzy o zwiedzeniu Kraju Kwitnącej Wiśni.

To tylko niektóre z fascynujących kultur, jakie warto poznać podróżując po świecie. Każdy z nas ma na pewno swoje wymarzone egzotyczne miejsce, w którym chciałby spędzić urlop. Jedno jest pewne: wyjazd za granicę tylko po to, by wakacje spędzić w hotelu all inclusive mija się z celem!

japonia
Japonia niezmiennie kojarzy się z gejszami
Fot. Marc Veraart
 

Najczęściej czytane

 • HIT! Tanie loty na Teneryfę - tylko 350 zł w dwie strony! 19 listopada 2015, 12:49Promocje HIT! Tanie loty na Teneryfę - tylko 350 zł w dwie strony! Teneryfa to największa i podobno najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich. Możecie tam polecieć jeszcze w grudniu bezpośrednio z Wrocławia za 350 zł! Cena jest dostępna dla wszystkich! Na miejscu polecamy zaś… Czytaj całość
 • HIT! Tanie loty do Rzymu! Tylko 80 zł w dwie strony! 16 listopada 2015, 18:19Promocje HIT! Tanie loty do Rzymu! Tylko 80 zł w dwie strony! Rzym z Poznania w rewelacyjnej cenie! Podróż do Rzymu to na pewno dobry pomysł! Ponownie zapraszamy do wiecznego miasta, które przecież nie bez powodu od wieków przyciąga artystów, historyków, podróżników i… Czytaj całość
 • Ryanair - 100 tysięcy biletów po 19 zł! 23 listopada 2015, 18:38Aktualności Ryanair - 100 tysięcy biletów po 19 zł! Ryanair  ogłosił dziś zimową wyprzedaż biletów za 19 zł dostępnych na 250 trasach, na podróż w grudniu. Bilety za 19 zł będą dostępne w sprzedaży na www.ryanair.com do godziny 24:00, w środę… Czytaj całość
 • Alicante z Krakowa za 178 zł! 14 listopada 2015, 12:45Promocje Alicante z Krakowa za 178 zł! 12 dni w Alicante z Krakowa w rewelacyjnej cenie!Za cały pobyt w Alicante zapłacimy 951 zł za osobę - cena obejmuje bilety lotnicze za 178 zł (Kraków - Alicante -… Czytaj całość
 • Bangkok za 1823 zł z Warszawy! 14 listopada 2015, 14:45Promocje Bangkok za 1823 zł z Warszawy! ​Już teraz zaplanujcie przyszłoroczne wakacje w Tajlandii - jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Azji, popularnym celu wypraw trampingowych, czy podróży poślubnych. Ciepły klimat, egzotyczna kultura oraz tropikalna przyroda. Dziesiątki wysp i wysepek, setki… Czytaj całość
 • Zimowa wyprzedaż w Ryanair! Bilety już od 39 zł! 17 listopada 2015, 12:28Aktualności Zimowa wyprzedaż w Ryanair! Bilety już od 39 zł! Ryanair  16 listopada wprowadził zimową wyprzedaż biletów w cenie 39 zł na ponad 450 trasach na podróż we wtorki, środy oraz czwartki od listopada 2015 r. do stycznia 2016 r. Bilety w cenie… Czytaj całość
Zobacz więcej

Skomentuj

Komentuj jako gość

Komentarze

 • Brak komentarzy