1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
przelot złożony

Podróż za 100 zł

Robert Skrzydło, autostopowicz bez własnego namiotu - bo ważne, "że się śpi", a nie "gdzie".

Pieczeń renifera, przekroczenie koła podbiegunowego, gra w piłkę z trzema nastoletnimi Dunkami, zwiedzanie miasteczka Świętego Mikołaja w Rovaniemi, kąpiel w malowniczym fiordzie, nocleg na luksusowym jachcie, zwiedzanie Oslo, Helsinek, Tallina i Rygi... to i jeszcze więcej za jedyne 100zl!

Nazywam się: Robert Skrzydło

Mój blog: Skandynawia

O mnie: Wiek: 26 lat. Z pochodzenia Ślązak, z wykształcenia polonista, z zamiłowania autostopowicz. Ponad 40 tysięcy kilometrów przejechanych tym sposobem w 14 krajach Europy. Wciąż nie dorobił się prawa jazdy, paszportu i własnego namiotu.

Moja pierwsza podróż autostopem…

To był rok 2007, sam środek sesji egzaminacyjnej, byłem wtedy na trzecim roku studiów.

Ktoś bardzo mi bliski potrzebował mojej pomocy. Problem polegał jednak na tym, że w kieszeni miałem tylko marne pozostałości po stypendium, ledwie kilkanaście złotych, a z pomocą trzeba było spieszyć aż na Podlasie. Potrzeba matką wynalazku - stąd pomysł na autostop, podpatrzony w filmach i książkach.

Polska._Przejście_graniczne_w_Jakuszycach_pierwszy_raz_w_życiu_przekraczam_granice

Zostawiłem wszystko, nawet egzamin, który miałem tego dnia zdawać, i pojechałem na drugi koniec Polski. Skłamałbym, gdybym powiedział, że wcale się nie bałem. Trząsłem trochę portkami, ale tylko na samym początku. Później jednak nabrałem nieco wprawy i niechcący połknąłem podróżniczego bakcyla. Egzamin zdałem trzy miesiące później, w sesji poprawkowej.

Wybrałem kraje nordyckie, ponieważ...

Podróż do Skandynawii, której poświęciłem w całości swojego bloga, była nie tylko moją pierwszą wielką wyprawą, ale też tą najważniejszą. To wtedy po raz pierwszy w swoim życiu przekroczyłem polską granicę, to tam przeżyłem najwspanialsze przygody, tam mogłem podziwiać najpiękniejsze krajobrazy i to stamtąd wróciłem dumny jak nigdy przedtem ani potem.Wybrałem północ za namową przyjaciela, który zachwalał tamtejsze pejzaże i ludzi. Ponadto bardzo liczyłem na jakąś dorywczą pracę, o którą tam było łatwiej, a dzięki której mógłbym kontynuować podróż. Okazało się jednak, że bez dodatkowego dochodu również udało się zobaczyć zaplanowane miejsca.

Mapa_podróży

Wybrałem samotną wędrówkę, bo...

...jest tylko jedna osoba, o którą muszę się wtedy martwić.

Za 100 zł można...

...zjeść pieczeń z renifera, przekroczyć koło podbiegunowe, zagrać w piłkę z trzema nastoletnimi Dunkami, zwiedzić miasteczko Świętego Mikołaja w Rovaniemi, wykąpać się w malowniczym fiordzie, przespać na luksusowym jachcie, zgubić się w jednym z fińskich miast, przejechać pół Norwegii piękną, czarną ciężarówką, wspiąć się na wieżę skoczni narciarskiej w Lillehammer, zmoknąć w najbardziej deszczowym mieście świata, uczestniczyć we mszy świętej po wietnamsku, napić się w swoje urodziny piwka z kilkoma Romami, zwiedzić Oslo, Helsinki, Tallin i Rygę…Innymi słowy, objechać całą Skandynawię (i nie tylko), zrobić ponad 7 tysięcy kilometrów, odwiedzić 9 krajów w 5 tygodni, a potem wrócić do domu, sięgnąć do kieszeni i znaleźć w niej jeszcze… 200 zł.

Północna_Finlandia._Laponia._Rovaniemi._Poczta_świętego_Mikołaja

Najdziwniejsze miejsce, w którym spałem...

Nie mając jednego faworyta, wymienię kilka takich miejsc: Stadion Olimpijski w Lillehammer, ławka w porcie w Helsinkach, dworzec kolejowy w Trondheim, Oslo i w Wenecji, bunkier na opuszczonym lotnisku wojskowym, kawałek murawy przy rzymskim Koloseum, śnieżna zaspa w Zgorzelcu, park miejski we Florencji, teatr w Sopocie, ekskluzywny jacht w Bergen, opuszczony budynek w kołobrzeskim porcie rybackim, plaża w Słowenii, trzy plebanie kościołów w trzech różnych krajach, kilka stacji benzynowych.

Północna_Norwegia._Narvik._Kierunkowskaz_do_Bieguna_Północnego_bliżej_niż_do_Warszawy

Ważne „że”, a nie „gdzie” się śpi.

Najmilszy ludzki gest, którego doświadczyłem w podróży...

Gdy jest się w drodze, najbardziej cieszy ludzka życzliwość. Zawsze jest przyjemnie, gdy ktoś się do nas uśmiecha, poczęstuje hot dogiem albo nadrobi dla nas parę kilometrów.

Natomiast to, co zachwyca i czasem aż trudno w to uwierzyć, to zaufanie, jakim ludzie potrafią obdarzyć. Zostawić nam swoje nowoczesne mieszkanie na całą noc, pomimo tego, że znamy się zaledwie od paru chwil; zaprosić na wspólną kolację z całą swoją rodziną, żeby poznać nową osobę i posłuchać o kraju, z którego pochodzi; pozwolić na spacer ze swoim psem i kilkuletnim synkiem, gdy jeszcze wczoraj o tej samej porze nikt z nas nie wiedział o swoim wzajemnym istnieniu – to jest nieprawdopodobne!

Zachodnia_Norwegia._Bergen._Słynne_nabrzeże_Bryggen

Interesujący ludzie, których spotkałem...

Było ich bardzo wielu, ale najlepiej pamiętam tych najoryginalniejszych: pewnego kolekcjonera noży z Trondheim, któremu niezbyt dobrze z oczu patrzyło, a który nadrobił specjalnie dla mnie ponad 240 kilometrów; wiecznie pijanego bezdomnego Grenlandczyka, zarabiającego śpiewaniem serenad w jednym z duńskich portów; kierowcę cysterny z mlekiem o imieniu Hans, który w ostatniej chwili uratował mnie przed oberwaniem chmury i śmiercią głodową; polskiego księdza Jana, który niespodziewanie odtworzył mi drzwi, gdy zapukałem na plebanię kościoła w dalekim Narviku; małego fińskiego chłopczyka - Everle, z którym ucinałem sobie pogawędki, choć ani on nie znał polskiego, ani ja fińskiego; pewnego punka z wielkim irokezem na głowie, od którego nauczyłem się, że nie ma rzeczy niemożliwych i wielu, wielu innych.

Estonia._Tallin._Cerkiew_Aleksandra_Newskiego

W Skandynawii zachwyciło mnie...

Wszystko!

Znajomość języka obcego pomogłaby mi...

Gdybym znał choć trochę arabski, nie musiałbym się zastanawiać pewnego razu w samym środku nocy, dokąd właściwie jestem wieziony.

Gdybym znał norweski, nie dałbym się wywieźć w pole dwóm chłopakom, którzy zrobili mi mało śmieszny dowcip.

Gdybym znał język fiński, mógłbym odpowiedzieć od czasu do czasu pewnemu sześciolatkowi, który „bombardował” mnie milionem pytań.

Gdybym choć trochę znał łotewski, może mój kierowca uniknąłby mandatu za przekroczenie prędkości.

Wówczas jednak… nie byłoby przygody.

Południowa_Finlandia._Helsinki._Nabrzeże_i_mój_plecak

Innym autostopowiczom polecam/proponuję/radzę...

Początki: Trzeba wyjść z domu, to najważniejsze. Pomocne jest odkrycie, że prócz palca wskazującego, którym co chwila z rozmarzonym wzrokiem wodzimy po mapie, mamy jeszcze kciuk, który można wyciągnąć na poboczu i pojechać tam, dokąd się chce.

Języki obce: Warto czasem w szkole posłuchać, co nauczyciel angielskiego ma do powiedzenia. Może się przydać.

Pieniądze: 40 tysięcy kilometrów kosztowało mnie łącznie niecałe 500 zł (wliczam w to transport, nocleg, jedzenie i wszystko inne). Średnio wychodzi nieco ponad 1 grosz za kilometr. To tyle na temat pieniędzy.

Inne: Warto mieć też przy sobie skrawek papieru, długopis i trochę zapału, by zapisywać to, o czym możemy po latach zapomnieć.

Plany na przyszłość...

Reszta Europy, później Ameryka, jedna i druga, a potem…

 

Najczęściej czytane

 • HIT! Tanie loty do Rzymu! Tylko 80 zł w dwie strony! 16 listopada 2015, 18:19Promocje HIT! Tanie loty do Rzymu! Tylko 80 zł w dwie strony! Rzym z Poznania w rewelacyjnej cenie! Podróż do Rzymu to na pewno dobry pomysł! Ponownie zapraszamy do wiecznego miasta, które przecież nie bez powodu od wieków przyciąga artystów, historyków, podróżników i… Czytaj całość
 • HIT! Tanie loty na Teneryfę - tylko 350 zł w dwie strony! 19 listopada 2015, 12:49Promocje HIT! Tanie loty na Teneryfę - tylko 350 zł w dwie strony! Teneryfa to największa i podobno najpiękniejsza z Wysp Kanaryjskich. Możecie tam polecieć jeszcze w grudniu bezpośrednio z Wrocławia za 350 zł! Cena jest dostępna dla wszystkich! Na miejscu polecamy zaś… Czytaj całość
 • Alicante z Krakowa za 178 zł! 14 listopada 2015, 12:45Promocje Alicante z Krakowa za 178 zł! 12 dni w Alicante z Krakowa w rewelacyjnej cenie!Za cały pobyt w Alicante zapłacimy 951 zł za osobę - cena obejmuje bilety lotnicze za 178 zł (Kraków - Alicante -… Czytaj całość
 • Bangkok za 1823 zł z Warszawy! 14 listopada 2015, 14:45Promocje Bangkok za 1823 zł z Warszawy! ​Już teraz zaplanujcie przyszłoroczne wakacje w Tajlandii - jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Azji, popularnym celu wypraw trampingowych, czy podróży poślubnych. Ciepły klimat, egzotyczna kultura oraz tropikalna przyroda. Dziesiątki wysp i wysepek, setki… Czytaj całość
 • Zimowa wyprzedaż w Ryanair! Bilety już od 39 zł! 17 listopada 2015, 12:28Aktualności Zimowa wyprzedaż w Ryanair! Bilety już od 39 zł! Ryanair  16 listopada wprowadził zimową wyprzedaż biletów w cenie 39 zł na ponad 450 trasach na podróż we wtorki, środy oraz czwartki od listopada 2015 r. do stycznia 2016 r. Bilety w cenie… Czytaj całość
 • Ogłoszenie wyników w konkursie 16 listopada 2015, 14:00Konkursy Ogłoszenie wyników w konkursie "Wszystkie smaki świata" ​Konkurs fotograficzny "Wszystkie smaki świata" z Masala - Smaki świata dobiegł końca. Dziękujemy Wam za 300 niesamowitych zgłoszeń - za nowe smaki, niezwykłe potrawy i zadziwiające jedzenie z różnych zakątków świata. Niektóre… Czytaj całość
Zobacz więcej

Skomentuj

Komentuj jako gość

Komentarze

 • Brak komentarzy