Treść strony

11077-prawda-i-mity-na-temat-jetlagu

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Prawda i mity na temat jetlagu

Prawda i mity na temat jetlagu

Jetlag jest to jedna z rzeczy najmniej przyjemnych w lataniu i podróżowaniu ogólnie. Zmęczenie po przebytym locie jest jednak przez wielu ludzi mocniej odczuwalne, jeśli lecą na wschód niż na zachód. Nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. By zbadać to zjawisko, naukowcy z Uniwersytetu w Maryland stworzyli model komórek mózgowych odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji o porze dnia i czasie. Okazuje się, że istnieje matematyczne wyjaśnienie, dlaczego podróż na wschód odczuwamy o wiele gorzej.

Mózg i jetlag

W ludzkim mózgu znajduje się podwzgórze, tuż nad miejscem, gdzie przecinają się nerwy wzrokowe. Właśnie tam mieszczą się wspomniane komórki, które co 24 godziny synchronizują się i wysyłają reszcie ciała informację czy jest dzień czy noc. Informacje czerpią z odbieranego światła: jasne oznacza pobudkę, ciemność - sen. Jednak kiedy podróżujesz przez różne strefy czasowe, np. ze Stanów do Polski, komórki podwzgórza zostają wybite ze znanej sobie rutyny i zaczynają wariować, a odczuwa to całe ciało w formie jetlagu.

Podróż na zachód jest łatwiejsza niż na wschód

Nasz wewnętrzny zegar jest nieco powolny i jeśli zabraknie nam jasnych przesłanek świetlnych, to komórki naszego mózgu pragną jak najbardziej przedłużyć dzień. Dlatego właśnie łatwiej jest podróżować na zachód, bo wydłużamy wtedy swój dzień i łatwiej jest nam się przystosować do nowej strefy czasowej.

Jak sobie pomóc?

Okazuje się, że całkowite ustąpienie objawów jetlagu zwykle następuje dopiero po 8 dniach od podróży na zachód i aż po 13 dniach, jeśli tej samej długości lot odbył się na wschód. Ta różnica może się jeszcze pogłębić w zależności od tego, czy jesteśmy nocnymi markami czy rannymi skowronkami. Według naukowców z Maryland, najlepszych sposobem na pozbycie się jetlagu jest jak najszybsze odbieranie bodźców świetlnych pasujących do czasu w strefie, do której zmierzamy.

Tutaj znajdziesz pełne wyniki badań.

Źródło: New York Times

Fot.: Pixabay

Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków
Śmiertelny wypadek podczas robienia zdjęć

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!7 ofert od 199 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 99 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 96 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź