1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • Wybierz
Szukaj
przelot złożony
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Genewa

Genewa
Genewa - wjazd do Siedziby ONZ
Fot. Dreamstime

Genewa, przepięknie położona nad Jeziorem Genewskim, to trzecie pod względem wielkości miasto Szwajcarii. Jest to również niekwestionowany lider kosmopolityzmu - co trzeci mieszkaniec Genewy nie jest Szwajcarem. Genewa przez cały XX wiek odgrywała bardzo istotną rolę na arenie międzynarodowej. Już w okresie międzywojennym miasto było siedzibą Ligi Narodów, prekursora Organizacji Narodów Zjednoczonych, a obecnie mieszczą się tutaj europejskie władze ONZ i ponad 250 innych międzynarodowych organizacji, m.in. Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Światowej Organizacji Zdrowia.

Historia

Genewa u swoich początków była osadą celtycką. Gród został zdobyty w 58 roku p.n.e. przez Rzymian pod wodzą Juliusza Cezara. Doskonale położona na skraju Jeziora Genewskiego, w miejscu, w którym między Alpami a Jurą zbiegały się szlaki handlowe i pielgrzymkowe, Genewa szybko staje się najważniejszym ośrodkiem w regionie. Już w 379 roku zostaje siedzibą biskupstwa. Później miasto przechodzi z rąk do rąk – kolejno rządzą w nim germańscy Burgundowie, Frankowie, a w 1032 roku Burgundia staje się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego i jest faktycznie rządzona przez miejscowych biskupów. Od czasów wypraw krzyżowych rozwijają się w Genewie usługi bankowe. Miasto staje się głównym ośrodkiem transferu pieniędzy między krajami zachodniej Europy a Rzymem.

Rządy katolickie kończą się definitywnie wraz z reformacją. W 1536 roku miasto staje się republiką protestancką pod przywództwem Kalwina, który uczynił z Genewy ośrodek intelektualny i religijny o znaczeniu europejskim (tzw. "Rzym protestancki"). W XVIII wieku Genewa stała się jednym z bogatszych miast Europy, głównie dzięki rozwojowi banków. Genewscy bankierzy współpracowali z wszystkimi ważniejszymi ośrodkami handlowymi Europy.
Genewa była jednym z najważniejszych ośrodków europejskiego Oświecenia. Tu w 1712 roku urodził się Jean-Jacques Rousseau. W latach 1755-1778 w Ferney-Voltaire pod Genewą mieszkał Wolter, którego rozległa posiadłość gromadziła śmietankę towarzyską miasta.

W 1798 roku rewolucyjna Francja anektuje miasto, które staje się na 16 lat siedzibą francuskiego departamentu Lemanu. Po klęsce Napoleona w 1813 Genewa ponownie staje się niepodległa, a w 2 lata później zostaje przyjęta do Konfederacji Szwajcarskiej. W XIX wieku Genewa staje się miejscem schronienia wielu uciekinierów politycznych (m.in. Lenina). Tu, z inicjatywy Henri Dunanta w 1864 roku, powstaje Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Od roku 1920 Genewa staje się siedzibą Ligi Narodów, a po II wojnie europejską siedzibą ONZ.

Historia była łaskawa dla Genewy. Dzięki neutralności kraju miasto może poszczycić się doskonale zachowanymi zabytkami, których nie zniszczyły wojny. Najcenniejsze z nich skupiają się na Starym Mieście, położonym po lewej stronie Rodanu. To m.in. katedra romańsko-gotycka z XII, XIV wieku, gotyckie kościoły, ratusz z XVI, XVIII wieku, pałace z XVIII wieku, oraz XIX-wieczny uniwersytet.

Dzisiejsza, nowoczesna i kosmopolityczna Genewa jest ważnym węzłem komunikacyjnym (w jej pobliżu znajduje się lotnisko międzynarodowe Cointrin), centrum turystycznym, ośrodkiem sportów zimowych i wodnych, a także chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem. Genewa słynie także ze swoich muzeów, doskonałych restauracji i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jej przepiękna i doceniana od wieków lokalizacja sprawia, że jest to idealna baza wypadowa w szwajcarskie i francuskie Alpy.

 

Szwajcaria

szwajcaria_s
Alpy Szwajcarskie
Fot. SXC

Szwajcaria jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej przygotowanych ośrodków turystycznych górskich rejonów świata. Na tak małej powierzni kraju oferuje podróżnikom wyjątkowe połączenie różnorodności dziewiczych krajobrazów i pięknych, zadbanych, zabytkowych miast. Szwajcaria to wymarzony kraj dla turystów – choć trzeba przyznać, raczej dla zamożnych. Podczas podróży z pewnością wszyscy docenią ogromną wygodę, którą zapewnia bardzo dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego i doskonała organizacja. Tu naprawdę wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku.

Oczywiście Szwajcaria, choć piękna bez względu na porę roku, przyciąga przede wszystkim amatorów sportów zimowych. Trudno się temu dziwić, patrząc na cudowne, ośnieżone szczyty Alp, których wierzchołki wznoszą się na ponad 4000 metrów, na zbocza poprzecinane lodowcowymi jęzorami, na skały budzące respekt, a wszystko to poprzecinane górskimi potoki i wodospadami. Turyści doceniają także setki kilometrów doskonale przygotowanych tras zjazdowych i położone w urokliwych dolinach luksusowe ośrodki narciarskie.

Zgodne współistnienie różnych kultur i ciekawa historia kraju zaowocowała wieloma unikalnymi zabytkami architektury i sztuki.

Historia

Swoje położenie Szwajcaria zawdzięcza Cezarowi. W 58 roku p.n.e. zapobiegł on wędrówkom Helvetów do Francji i w ten sposób stworzył kwitnącą Helvetię. Właściwa historia Szwajcarii zaczyna się jednak w XIII wieku, razem z pierwszymi przymierzami. W roku 1291 część kantonów utworzyło ligę antyhabsburską, która przekształciła się później w Konfederację Szwajcarską, pochłaniającą z czasem kolejne kantony. To rozpoczęło długoletni okres wojen przeciwko Habsburgom, wewnętrzne walki, a także ważny w historii kraju czas reformacji i kontrreformacji. Rywalizacja religijna przerodziła się w walki między kantonami katolickimi i protestanckimi. Kres wojnom położył pokój westfalski, na mocy którego 13 kantonów szwajcarskich zerwało formalną zależność od Rzeszy.

W XVII wieku wprowadzono do polityki państwowej tak istotną do dziś zasadę ścisłej neutralności, którą udało się utrzymać do rewolucji francuskiej, kiedy to w 1798 roku Francuzi zajęli większą część kraju, tworząc na okupowanych terenach Republikę Helwecką. Po zajęciu przez Napoleona w 1798 roku nastąpił kres „Starej Konfederacji”. Dopiero w 1848 roku wszelkie spory polityczne o kształt państwa zakończyło przyjęcie rewolucyjnej jak na ten czas konstytucji i powstanie demokratycznego państwa związkowego z 26 suwerennymi kantonami. Po zakończeniu wojen napoleońskich uczestnicy kongresu wiedeńskiego zgodzili się na nadanie Szwajcarii statusu państwa neutralnego, a w 1848 uchwalono nową demokratyczną konstytucję i Szwajcaria przekształciła się w państwo związkowe ze stolicą w Bernie. Kraj zachował bezstronność nawet podczas obu wojen światowych. To sprawiło, że ulokowano tu siedziby licznych organizacji międzynarodowych, m.in. powstałej w 1920 roku Ligi Narodów.

Szwajcaria latem kojarzy się z przepięknymi krajobrazami ukwieconych alpejskich łąk, krystalicznie czystą wodą jezior przecinanych przez żaglówki i statki parowe rodem z XIX wieku, a także z plażami zachęcającymi do kąpieli. Do tego zaczwyt wzbudzają urocze i czyste wsie w dolinach, w których czas niemal stoi. Duże ośrodki miejskie jak Zurych, Berno, Bazylea z bogatą kulturą i nowoczesnym przemysłem funkcjonują w zupełnym oderwaniu od pór roku. Tu, w pobliżu średniowiecznych starówek, których kamienice kryją siedziby najbogatszych instytucji finansowych świata i słynne manufaktury zegarmistrzowskie, wznoszą się nowoczesne gmachy międzynarodowych stowarzyszeń i firm - a to wszystko niedaleko od rzymskich ruin, średniowiecznych zamków czy barokowych katedr i klasztorów.

Katowice

katowice
Katowicki Spodek
Fot. SXC

Katowice to młode miasto, ale jego ponad 130 letnia historia to osobna opowieść o rozwoju i przemyśle. Dziś Katowice to prawdziwy kalejdoskop architektury przemysłowej, pozwalający prześledzić jak dynamicznie i z jakim rozmachem rozwijał się przemysł począwszy od czasów rewolucji przemysłowej, a skończywszy na czasach współczesnych.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Katowice pochodzi z końca XVI wieku. Już wcześniej istniały tu osady rolnicze (w XIV, XVI wieku) oraz kuźnice żelaza. Specyfiką historii Katowic jest brak dominującego centrum – jednocześnie rozwijało się tu kilka ośrodków gospodarczych i administracyjnych, które później stworzyły jeden organizm. Rozwój wsi Katowice rozpoczął się w II połowie XIX wieku i miał związek z budową kolei berlińskiej wiodącej do Mysłowic. Duże znaczenie miało tu również przejęcie miejscowych dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Ród ten przekształcił okoliczne wioski w przemysłowe miasto. W 1865 roku Katowice otrzymały prawa miejskie. Pod panowaniem pruskim (od 1742 roku) na terenie dzisiejszych Katowic (zwłaszcza w XIX wieku) intensywnie rozwijał się przemysł (zwłaszcza huty i kopalnie). Wybuch I wojny światowej to dla Katowic okres dobrej koniunktury i rozwoju przemysłu (szczególnie zakładów hutniczych). Udział mieszkańców Katowic w powstaniach śląskich zadecydował o przyłączeniu tego miasta do Polski po podziale Górnego Śląska. W okresie międzywojennym Katowice były stolicą autonomicznego województwa śląskiego i przeżywały po raz kolejny okres intensywnego rozwoju.

Po II wojnie światowej Katowice, które stosunkowo mało ucierpiały podczas konfliktu, szybko powróciły na mapę jako ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy. Stały się także ważnym miastem uniwersyteckim. Dziś władze miast mocno inwestują w rozwój kulturalny i naukowy. Przykładem jest kompleks siedziby Biblioteki Śląskiej, zaliczany obecnie do grona najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W zbiorach Biblioteki znajdują się unikaty w skali światowej z XV wieku, między innymi Kronika Świata z 1493 roku.

Trzeba pamiętać, że w krajobrazie miasta górują nie tylko szyby kopalni i kominy hut. Można tu podziwiać kilkanaście obiektów użyteczności publicznej i architektury sakralnej z XIX i początku XX wieku. Wizytówką miasta jest hala widowiskowo-sportowa Spodek, który może pomieścić 10 000 widzów. Katowice mogą się także poszczycić unikalnym zabytkiem, jakim jest najwyższa w Polsce, 50-metrowa wieża spadochronowa. Obiekt powstał w latach 30-tych XX wieku.

Oczywiści prawdziwa historia miasta związana jest z czarnym złotem – węglem. Będąc w aglomeracji górnośląskiej trzeba zejść pod ziemię i przekonać się na własne oczy jak toczyła się walka o rozwój tego rejonu. W leżących w pobliżu Katowic miastach – Zabrzu i Tarnowskich Górach można zobaczyć podziemne korytarze kopalni węgla kamiennego oraz kopalnię srebra. W skansenie górniczym „Królowa Luiza” można zapoznać się z historią poszukiwań i wydobycia węgla kamiennego.

Na forum

 • LOT: Genewa 349 PLN, Belgrad 439 PLN, Bejrut 749 P

  Bilety lotnicze - promocje
  Kolejna Szalona Środa w PLL LOT. Bilety w promocyjnych cenach możemy rezerwować dziś do północy. W ramach dzisiejszej oferty dostępne są przeloty z Warszawy do: Genewy za 349 PLN, Belgradu za 439 PLN, Bejrutu za 749 PLN i Nowego Jorku za 1829 PLN. Bilety zarezerwujemy na stronie lot.com lub m.in. w serwisach: tripsta.pl lub empiktravel.pl. Całkowita cena biletu zawiera przelot w dwie strony, bagaż rejestrowany, oraz wszelkie opłaty dodatkowe (podatki, taryfy, opłaty lotniskowe). Kierunki, terminy i ceny: Warszawa – Genewa 01.07.2014 – 30.08.2014 od 349 PLN Warszawa – Belgrad 01.06.2014 – 30.07.2014 od 439 PLN Warszawa – Bejrut 16.08.2014 – 12.10.2014 od 749 PLN Warszawa –…
 • Koleją ze Szczecina nad morze w godzinę

  Wysokie loty
  Pięćdziesiąt dziewięć minut - tyle będzie trwała podróż koleją ze Szczecina nad morze. Od 20 czerwca Polskie Koleje Państwowe uruchamiają nowe połączenie między stolicą Pomorza Zachodniego a Świnoujściem. Błękitna Linia, bo tak będzie nazywał się pociąg, będzie kursowała wyłącznie w sezonie letnim. Jak zapowiada Andrzej Hańko, dyrektor zachodniopomorskiego oddziału Zakładu Przewozów Regionalnych, kolej liczy na dużą liczbę turystów na tej trasie: "Gdyby było tyle podróżnych, że nie zmieszczą się w jednym pociągu, to dołączymy drugi a nawet trzeci, jeśli będzie taka potrzeba". Błękitna Linia będzie skomunikowana z pociągami dalekobieżnymi z Polski. Odjazd ze Szczecina o godz. 8:40 i powrót ze Świnoujścia po godz. 16. Jest to dobra wiadomość, zarówno dla turystów jak i mieszkańców Szczecina, którzy w…
  Myślę, że ze Szczecina do promu w Świnoujściu jedziesz jednak dłużej niż godz. poza sezonem, a w sezonie letnim jeszcze dłużej. Ja jeżdżę do Międzyzdrojów busem i trwa to 1, 30 minut - 1, 40 minut. Do Świnoujścia jest jeszcze kawałek. Pociągiem nie jechałam już dawno, ale podróż trwała dłużej niż busem i mniej wygodnie z uwagi na tłok. Ten nowy pociąg na pewno będzie się cieszył się powodzeniem. Powrót o 16 jeśli np. jedzie się z dziećmi na plażę jest dobrym rozwiązaniem. Jednak uważam, że takich pociągów w ciągu dnia powinno być zdecydowanie więcej i żaden nie jechałby pusty. :) Uwierz mi Ewo, że jadę godzinę. Taki ze mnie…
 • Jak spakować się tylko w bagaż podręczny

  Branża lotnicza
  Wiele ciekawych rad jak spakować się w bagaż podręczny na 2 tygodniową podróż znajdziecie tutaj: http://www.tanie-loty.com.pl/podreczny-bagaz-poreczna-podroz.html Podróżowanie tylko z bagażem podręcznym nie jest trudne! Macie jakieś doświadczenia?…
  Dziewczyny a co to konkretnie za walizka? Z tymi koszulkami to fajny sposób. Ja ostatnio zazwyczaj latam z podręcznym, teraz udało mi się spakować do UK na prawie 5 tygodni w podręczny do easyjeta. Przeważnie kosmetyki biorę w miniaturkach ale jak miejsce znam i wiem gdzie na miejscu co kupić to nie biorę nic płynnego co by się nie czepiali przy odprawie. To jest model EM50310 C1, w specyfikacji jest napisane, że ma wymiary 42x23x48, ale jakbym jej nie mierzyła to takich nie ma :P Z moich pomiarów wynika, że ma 50x20x38, chyba, że włoży się coś do kieszeni zewnętrznych.…
 • Lotnicsko Wrocław - centrum

  Lotniska w Polsce
  Jak najszybciej i najtaniej dojechać z lotniska we Wrocławiu do Rynku? Jest jakiś autobus? Gdzie trzeba by wysiąść? Czy lotnisko we Wrocławiu jest duże czy łatwo znajdę przystanek autobusowy?…
  406 - przystanek najbliżej rynku "Renoma" (i na nim najlepiej wysiąść). Jeżeli natomiast chodzi o lokalizacje przystanku na lotnisku to znajduję się on ok.10 metrów od wejścia na terminal.…
 • LOT z Chicago do Warszawy sygnał alarmowy.

  Zdarzenia lotnicze
  Właśnie usłyszałam w radio, że samolot LOTu z Chicago do Warszawy wysłał sygnał alarmowy i ma nieprzewidywane lądowanie w Glasgow. Na razie nie podano informacji o przyczynie wysłania sygnału i lądowania w Wielkiej Brytanii. Ps. dziwi mnie strasznie ta przerywana kreska na flightradar24... lot.jpg…
  @Milena jesteś szybsza niż TVN24. który dopiero teraz podał tę informację ;) gratulacje. Jesteś czujna... :) Social media to mój konik :D Bernard dzięki za wyjaśnienie! :)…
 • Warszawa

  Atrakcje turystyczne w Polsce
  Witam wszystkich! Ostatnio myślałam sporo o wyjeździe do Warszawy. Nie tylko odpocząć, ale także w celach turystycznych. Jest wiele interesujących miejsc do zwiedzania, np Parlament czy też łazienki, a także stare miasto (starówka). Myślę, żeby śmiało mogę wyruszyć na "podbój" Warszawy, by pozwiedzać trochę, bo wiem że tam nie można się nudzić. A i ja miałabym satysfakcję z tego, że byłam w stolicy i przekonałabym się czy faktycznie warto tam jechać. Ale wiele osób wspominało także o Centrum Nauki Kopernika. Chciałabym się tam wybrać, ale nie znam nikogo kto mógłby wypowiedzieć się na temat swojego reakcji, na to co tam zobaczyła. Ponoć jest to naprawdę wartościowe miejsce i dzięki niemu można poznać i zrozumieć świat. I każdy wychodzi…
  http://excellence.travel.pl/wycieczki-po-warszawie-szyte-na-miare/ Zaciekawiła mnie ta oferta. Korzystał może ktoś z tej lub tego typu oferty w Warszawie ;-) ? oferta faktycznie wydaje sie ciekawa, pytanie jak z cena? Bo jesli jest wysoka, a Ty jesli chcesz to Ci rozpisze skad dokad na podatawie ich programu najlepiej i najszybciej sie przedostac ;) a zaoszczedzona kwote przeznaczysz na wejscie w jakies fajne miejsce albo po prostu zostana "w kieszeni" :)…
Zobacz więcej

Kalendarze