Wyszukaj
wyszukiwanie
zaawansowane


Rekordowy maj w Gdańsku


Port Lotniczy Gdańsk
Fot. Platform 3

Dokładne dane nie są jeszcze znane, ale według wstępnych wyliczeń w maju 2010 Port Lotniczy Gdańsk obsłużył ok. 190 tysięcy pasażerów. Jest to wzrost o 19,4 % w porównaniu do maja zeszłego roku. W okresie styczeń – maj 2010 ogółem obsłużono w Gdańsku około 780 tysięcy pasażerów. Ten wynik jest o 13,7 % wyższy niż bilans z tego samego okresu zeszłego roku.

Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego portu lotniczego zauważa, że perspektywy na rok 2010 od samego początku były doskonałe. Nawet pomimo paraliżu lotnictwa spowodowanego pyłem wulkanicznym nie doszło do załamania na rynku lotów. Atrakcyjna siatka połączeń lotniczych z Gdańska ma zapewnić mu dalszy wzrost liczby pasażerów.

Przypominamy, że w najbliższym czasie z Gdańska będzie można polecieć do Reykjavik, Tampere, a także Rzeszowa i Wrocławia.

Źródło: www.airport.gdansk.pl

Easyjet przetestuje system wykrywania pyłu wulkanicznego

EasyJet będzie testował w swoich samolotach system wykrywania pyłu wulkanicznego
Fot. easyJet

Jak informują brytyjskie media, tanie linie lotnicze easyJet we współpracy z Airbusem przetestują czujniki podczerwieni zamontowane na kamerach na dziobie samolotu, umożliwiające wykrywanie wulkanicznego pyłu i modyfikowanie trasy lotu.

Czujniki, testowane przez Airbusa we współpracy z easyJet nakładem 1 mln funtów, umożliwią wykrywanie wulkanicznego pyłu na odległość 100 km i zaplanowanie przez kontrolerów lotu alternatywnej trasy. Dane gromadzone przez czujniki mogą być wykorzystane do sporządzania mapy przemieszczania się wulkanicznych chmur.

Nowy system o nazwie AVOID (Airborne Volcanic Object Identifier and Detector), wyglądający jak kolejny radar w kabinie pilota i wysyłający sygnał do naziemnej stacji kontroli lotu, opracował Fred Prata z Norweskiego Instytutu Badań nad Ruchem Lotniczym (NAIR).

System ten, stosowany wcześniej w satelitach i naziemnych stacjach monitorowania wulkanów, testowany był już na lekkich samolotach i śmigłowcach. Nie wiadomo jednak jak sprawdzi się on w samolotach komercyjnych linii lotniczych, lecących z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę, na zatłoczonym europejskim niebie, gdzie zmiana kierunku lotu z krótkim wyprzedzeniem jest problematyczna. Jeśli okaże się skuteczny, to nie będzie potrzeby zamykania europejskiej przestrzeni powietrznej z powodu wybuchów wulkanu, jak to się stało w kwietniu, gdy doszło do wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjoell.

Źródło: BBC, PAP, wnp.pl

Europejska recepta na pył wulkaniczny

Jak zminimalizować zakłócenia w lotach spowodowane przez pył wulkaniczny?
Fot. Dreamstime

Komisja Europejska ogłosiła specjalne wytyczne, które mają pomóc w ograniczeniu konieczności zamykania lotnisk bez uszczerbku na bezpieczeństwie lotów. Ulepszony mechanizm reagowania kryzysowego to rezultat wspólnych prac Komisji Europejskiej, Eurocontrol i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotnictwa (EASA) z liniami lotniczymi, regulatorami rynku oraz producentami samolotów i silników lotniczych, prowadzonych przez ostatni miesiąc.

Wypracowane rozwiązanie pozwoli Państwom Członkowskim UE na większą elastyczność w podejmowaniu decyzji o zamykaniu i otwieraniu ich przestrzeni powietrznej przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Ponadto, Komisja Europejska oraz Eurocontrol zdecydowały o utworzeniu Europejskiej Komórki Koordynacji Kryzysowej ds. Lotnictwa (EACCC), by umożliwić w przyszłości sprawne reagowanie na wszelkie sytuacje kryzysowe o zasięgu paneuropejskim, które poważnie wpływają na sektor lotnictwa cywilnego.

Nowe podejście zakłada tworzenie przez EASA rekomendacji bezpieczeństwa (biuletynu informującego o bezpieczeństwie) w oparciu o strefy przestrzeni powietrznej wyznaczone przez organizację Eurocontrol.

Poszczególne strefy oznaczane będą kolorami na wzór tych, których używa Centrum Doradcze ds. Pyłu Wulkanicznego (VAAC) na tworzonych przez siebie mapach. Są to:

  • Biała strefa, w której może odbywać się regularny ruch lotniczy;
  • Czerwona strefa, w której występują pewne ilości pyłu wulkanicznego, ale EASA dopuszcza ruch lotniczy na tym obszarze;
  • Szara strefa, w której loty są dozwolone tylko pod pewnymi warunkami;
  • Czarna strefa, w której EASA rekomenduje całkowite wstrzymanie ruchu lotniczego ze względu na zbyt wysoką koncentrację pyłu w powietrzu, przekraczającą bezpieczny poziom tolerancji technicznej silników statków powietrznych.

Zmiana dotychczasowego podejścia polega głównie na zwiększeniu stopnia szczegółowości przy określaniu stref, co do których stosuje się wzmocnione procedury, wskutek czego powstała strefa szara. Dzięki temu Państwa Członkowskie będą miały większą elastyczność w zarządzaniu swoją przestrzenią powietrzną, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa lotów.

Źródło: PAŻP

Kolejny strajk w British Airways

Kolejny pięciodniowy strajk w British Airways
Fot. BA

Personel kabinowy linii lotniczych British Airways rozpoczął w sobotę kolejny, pięciodniowy strajk. Trwające od pół roku protesty kosztowały już te linie około 120 mln funtów (176 mln dol.) Jest to kolejny etap długotrwałego sporu o organizację pracy, płace, awanse i obciążenie obowiązkami. BA usiłują porozumieć się ze związkiem zawodowym Unite co do pakietu oszczędnościowego, który pozwoliłby borykającej się ze spadkiem popytu firmie zmniejszyć wydatki o 62,5 mln funtów rocznie.

Perspektywę porozumienia stron komplikuje dodatkowy spór o odebranie strajkującym, w czasie wcześniejszego marcowego strajku, przywileju taniego latania. BA gotowe jest go przywrócić, ale tylko w ramach ogólnego porozumienia. Związkowcy chcą natomiast, by kierownictwo przywróciło go w pierwszej kolejności.

BA zamierza obsłużyć w sobotę 80 proc. lotów z Heathrow na długich dystansach i 60 proc. lotów na krótkich dystansach. Loty z lotnisk Gatwick i City będą odbywać się bez zakłóceń.

Obecny strajk - już 17. w ciągu ostatniego półrocza - zaczyna się niecały tydzień przed otwarciem 11 czerwca Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Republice Południowej Afryki. BA zapewnia jednak, że obsłuży wszystkie loty do tego kraju.

O tym jak skontaktować się z British Airways i jak sprawdzić, czy Twój lot został odwołany z powodu strajku przeczytasz tutaj.

Źródło: PAP/wnp.pl

Latamy więcej niż w zeszłym roku

Latamy więcej niż w zeszłym roku
Fot. sxc

Według raportu przygotowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, w pierwszym kwartale bieżącego roku polskie porty lotnicze obsłużyły 3,6 mln pasażerów w ruchu regularnym, tj. o 5,3% więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Największym przewoźnikiem regularnym na polskim rynku jest wciąż LOT, który w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku zwiększył swój udział w rynku z 25,5% do 28,8%. Jednocześnie z pierwszej dziesiątki największych przewoźników regularnych PLL LOT odnotowały najbardziej dynamiczny wzrost obsłużonych pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym, tj. o nieco ponad 19%.

Na kolejnych miejscach pod względem dynamiki ruchu uplasowały się: Air France (11,9%), Wizzair (11,4%) oraz Aer Lingus (10,52%).

Największy spadek liczby przewiezionych pasażerów, spośród przewoźników pierwszej dziesiątki zanotowali z kolei Norwegian i easyJet (tracąc odpowiednio 20% i 19% pasażerów).

Na uwagę zasługuje fakt, iż na polskim rynku pojawili się nowi przewoźnicy: TAP Portugal, Air berlin i Air Baltic, którzy nie oferowali przelotów do Polski w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Pełne zestawienie dostępne jest na stronie ULC.

Źródło: ULC

Wybuch wulkanu kosztował ponad 5 mld dolarów

Wybuch wulkanu w kwietniu spowodował odwołanie tysięcy lotów
Fot. Reuters

Według raportu przestawionego podczas X Globalnego Szczytu Branży Turystycznej (Global Travel & Tourism Summit), zorganizowanego z inicjatywy Światowej Rady Podróży i Turystyki (World Travel and Tourism Council) w Pekinie, straty poniesione wskutek zakłóceń i wstrzymania ruchu lotniczego spowodowanego erupcją wulkanu na Islandii wyniosły ponad 5 mld dolarów.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Airbus przez Oxford Economics, wiodącą firmę specjalizującą się w prognozach gospodarczych, wynika, że na niedawnym zamknięciu przestrzeni powietrznej stracili nie tylko pasażerowie, ale także linie lotnicze i same miasta docelowe.

Adrian Cooper, prezes Oxford Economics, powiedział podczas przemówienia: „Dalekosiężne skutki niedawnych zakłóceń w ruchu lotniczym odczuli mocno przede wszystkim pasażerowie, linie lotnicze i miasta docelowe. Ale zakłócenia te dotknęły także przedsiębiorstwa i osoby, których funkcjonowanie opiera się na dobrach importowanych i eksportowanych drogą lotniczą oraz na ogólnej produkcji i produktywności. Raport dowodzi tego, jak istotną rolę odgrywa lotnictwo w podstawowym, codziennym funkcjonowaniu społeczeństwa i handlu”.

Źródło: wnp.pl

Wrocław: wakacje nad Adriatykiem

Wrocław ma od 3 czerwca pierwsze w historii połączenie z Chorwacja
Fot. Wikipedia

Wrocławskie lotnisko ma pierwsze w historii połączenie z Chorwacją. Przez całe wakacje samoloty czarterowe będą latać z Wrocławia do malowniczego Dubrownika, którego starówka jest wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Samoloty chorwackiego przewoźnika - Dubrovnik Airline - ze 167 miejscami na pokładzie kursują na tej trasie w czwartki, począwszy od 3 czerwca.

"Oferta lotnicza jest atrakcyjna, zwłaszcza że spadły ceny biletów lotniczych. W efekcie, planując wypoczynek w Chorwacji, można uniknąć długotrwałej podróży samochodem" - powiedziała Monika Półtorzycka-Jon, specjalista do spraw marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław.

Połączenie Wrocław-Dubrownik to jeden z piętnastu kierunków czarterowych dostępnych z Wrocławia w tym sezonie. Port Lotniczy Wrocław ma w tej chwili najbogatszą ofertę wakacyjną w historii.* Oprócz lotów do Chorwacji z Wrocławia kursują czartery do Egiptu, Turcji, Tunezji, Grecji, Bułgarii oraz na hiszpańską Majorkę.

Źródło: Port Lotniczy Wrocław

Jet Air: więcej połączeń do Gdańska

Gdańsk zyskał dwa nowe połączenia
Fot. Jet Air

Od 28 czerwca linia lotnicza Jet Air uruchamia ponownie bezpośrednie loty pomiędzy Wrocławiem i Gdańskiem.

Połączenie będzie obsługiwane przez 18 miejscowy samolot Jetstream J32 z częstotliwością 6 lotów w tygodniu: w poniedziałki i piątki, raz dziennie, oraz we wtorki i czwartki, dwa razy dziennie.Bezpośrednie połączenia pomiędzy Wrocławiem i Gdańskiem skracają czas podróży pomiędzy tymi miastami do jednej godziny i dwudziestu minut.Rozkład lotów umożliwia zarówno zaplanowanie jednodniowej podróży służbowej, jak i wyjazdu wakacyjnego lub na weekend.

Samoloty Jet Air będą obsługiwały także trasę Rzeszów - Gdańsk w okresie od 25 czerwca do 29 sierpnia 2010 roku. W okresie wakacyjnym loty będą odbywały się dwa razy w tygodniu w każdy piątek i niedzielę. Bezpośredni lot ze stolicy Podkarpacia do Gdańska potrwa godzinę i czterdzieści minut.

Ceny promocyjne rozpoczynają się już od 199 złotych za przelot w jedną stronę. Cena zawiera opłatę za 15 kg bagaż główny oraz bagaż podręczny.

Źródło: Jet Air

LOT chce rozbudować siatkę połączeń regionalnych

Lot zamierza wzmocnić swoją pozycję w Polsce
Fot. PLL LOT

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", LOT planuje na jesień rozbudowę swojej regionalnej siatki połączeń.

W dużej części Europy latanie wewnątrz państw jest powszechne. W Hiszpanii 40 proc. klientów lotnisk to pasażerowie lotów krajowych, w Norwegii - aż 65 proc. W Polsce stanowią one wciąż nikły odsetek. LOT liczy na to, że uda mu się to zmienić.

"Chodzi o wzmocnienie obecności LOT w Polsce" - powiedział "Gazecie" prezes LOT Sebastian Mikosz. "Chcemy pokazać, że jest to środek komunikacji, który pozwala dotrzeć w 1 godz. 15 min np. z Gdańska do Krakowa czy Katowic. Chcemy, by pasażerowie nie musieli wreszcie latać np. z Rzeszowa do Szczecina przez inne porty" - dodał.

Na chwilę obecną loty regionalne w kraju z pominięciem Warszawy oferuje jedynie Jet Air.

Źródło: wnp.pl

Miasta przyjazne singielkom

podroze_dla_singielek
Kierunek kobiecej wyprawy trzeba dobrze przemyśleć
Fot. sxc

Coraz więcej kobiet zamiast wypadu z koleżankami do spa wybiera interesującą podróż. Samotna podróż dookoła świata nie jest zajęciem dla wszystkich pań, ale wizyta w Singapurze, Amsterdamie czy Lizbonie to doskonałe propozycje dla każdej podróżującej kobiety. Takich miejsc, bezpiecznych i przyjaznych, jest wiele.

Dołącz do Społeczności Podróżników

Zaloguj się korzystając z sieci społecznościowej

lub